späť

Chrípková sezóna sa začala: Nepodceňujte chrípku a chráňte seba aj ostatných

Počas chrípkovej sezóny (od októbra do konca apríla) odporúčame posilňovať obranyschopnosť organizmu dopĺňaním vitamínov, pravidelným pohybom a dôkladným umývaním rúk. Veľký dôraz sa kladie na dodržiavanie zásad prevencie na verejných priestranstvách, na pracoviskách, vo výchovno-vzdelávacích zariadeniach a v domácom prostredí.
Pre rizikové skupiny ľudí ako sú seniori, tehotné ženy, osoby s chronickými ochoreniami a pre osoby s oslabenou imunitou je najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie proti chrípke.
Očkovanie sa odporúča podstúpiť v októbri alebo v novembri. Zloženie očkovacích látok proti chrípke sa každoročne mení, preto je potrebné očkovanie absolvovať každý rok.
Chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní jej príznakov.

Počas chrípkovej sezóny odporúčame:

  • zvýšený príjem vitamínov A, C, E a vitamínov zo skupiny B – komplexu.
  • je dôležité cvičenie a každodenný pobyt na čerstvom vzduchu. Pomôže taktiež dostatok spánku a otužovanie.
  • pravidelné nárazové vetranie v miestnostiach na pracovisku, vo výchovno-vzdelávacích zariadeniach a v domácom prostredí.
  • vyhýbanie sa uzavretým priestorom s vyššou koncentráciou ľudí.
  • odporúča sa upratovanie „navlhko“ s použitím dezinfekčných prostriedkov s obsahom chlóru, glutaraldehydu, peroxozlúčeniny, chlórhexidínu či jódu, nakoľko k prenosu ochorenia môže dôjsť i kontaminovanými predmetmi (držiaky v MHD, kľučky, nákupné košíky).
  • chrípku je potrebné vyležať doma na lôžku a riadiť sa v liečbe pokynmi ošetrujúceho lekára.

PhDr. Kotorová M.
Oddelenie poradne zdravia a výchovy k zdraviu – RÚVZ Veľký Krtíš

 

späť